چهارشنبه 26 تير 1403

کلام روز


امام صادق علیه‌السلام فرمود: مؤمن جز به سه خصلت نیک نشود: فهم عمیق در دین، اندازه‌دارى نیکو در زندگانى و بردبارى بر ناگوارى


تبلیغات       

آفرین به غیرت و شجاعت سجاد؛
راه ناهموار مرداني تا فینال و خوش شانسي اوبامه!شناسه خبر: 2361   شنبه 29 تير 1392 - 10:43

سجاد مرداني مبارز جوان وزن هشتم تيم كشورمان در شرايطي به سومين مدال تاريخ تكواندو ايران در مكزيك 2013 دست يافت كه هم از نظر قرعه و جدول كاري به مراتب دشوار تر از حريفش در مبارزه نهايي داشت و هم با انگشت شکسته سر از فینال درآورد.


سجاد مرداني مبارز جوان وزن هشتم تيم كشورمان در شرايطي به سومين مدال تاريخ تكواندو ايران در مكزيك 2013 دست يافت كه هم از نظر قرعه و جدول كاري به مراتب دشوار تر از حريفش در مبارزه نهايي داشت و هم با انگشت شکسته سر از فینال درآورد.

به گزارش سايت فدراسيون تكواندو؛

سجاد مرداني جوان اما باانگيزه كه اولين تجربه خود در رقابتهاي جهاني را پشت سر مي گذاشت پس از يك دور استراحت با ديميتري شوكين قلدر از ازبكستان روبرو شد.

قهرمان ارتش هاي جهان در دور بعد مقابل حريفي باتجربه با نام كولمبو فورتير از كانادا قرار گرفت، مبارزي كه از سال 2003 تا كنون در تمام ادوار مسابقات جهاني به جز مادريد و حتي المپيك لندن هم حضور داشت.

مرداني ميليمتري و البته با صرف توان بدني زياد اين حريف كهنه كار را باتمام عناوين قاره اي اش كنار زد. با اين زمينه ذهني كه چند وقت پيش نايب قهرمان المپيك لندن يعني اوبامه گابني در فينال مسابقات يو اس اوپن با تك ماده و هزار زحمت كولمبو را 4-3 برده بود.

مرداني در دور بعد با كاركشته اي ديگر از ايتاليا روبرو شد.حريفش لئوناردو باسيله نفر سوم جهان در مادريد 2005 بود، همان مبارزي كه در ازمير 2005 و بانكوك 2007 ذو برنز و نقره از المپيك دانشجويان جهان صيد كرده بود.

جالب اينكه نماينده جوان كشورمان قبلا باسيله را يك بار در مرحله يك هشتم مسابقات قهرماني ارتش هاي جهان ميليمتري در سال 2011 دو بر یک برده بود. سجاد در مصاف با اين حريف با تجربه تلاش زيادي به خرج داد تا به سكوي مسابقات جهاني نزديك تر شود و در نهايت با ثبت نتيجه 14-2 اين اتفاق افتاد.

مرداني چاره اي نداشت تا در دور پنجم مسابقات هر چه در توان داشت برابر يك حريف قدر ديگر رو كند تا به اولين مدال جهاني اش دست پيدا كند. كوبايي ها در جام 21 تكواندو با نتايجي كه گرفتند به پديده مسابقات تبديل شدند و صد البته كه چهره با تجربه آنها يعني دسپاينه 25 ساله قصد نداشت از قافله موفق تيمش جا بماند.اتفاقا قهرمان دانشجويان جهان در سال 2010 تا دقيقه آخر مبارزه برابر مرداني 4-1 پيش هم افتاد،اما اين سجاد بود كه در لحظات پاياني وقت سوم با ضربه 3 امتيازي خود به سر حريف آب رفنه را به جوي باز گرداند. و البته اين درخشش كه با صرف توان خستگي ذهني او همراه بود در نهایت به كسب امتياز پيروزي نماينده كشورمان در راند طلايي منجر شد و اين خبر از روييدن مدالي ارزشمند مي داد. سجاد این بازی را با انگشت شکسته برد تا به غیرت و شهامتش آفرین بگوییم.

در آن سوي ميدان شرايط همان طوري پيش مي رفت كه آرزوي رقيب بود.اوبامه نايب قهرمان المپيك لندن از گابن در حالي كه دو سه ماه پيش در آلكانته اسپانيا باختن به سجاد مرداني چهره جديد تكواندو ايران در سنگين وزن را تجربه كرده بود، بر خلاف رقيبش كار دشواري را براي رسيدن به مرحله نهايي مسابقات نداشت.

اوبامه بعد از يك دور استراحت با نماينده بي نام و نشان فنلاند،هينو تيومن روبرو شد.سپس با كمترين صرف انرژي از سد آبل والديوا آمريكايي گذشت كه بيشتر به توريست ها مي ماند تا مبارزين تكواندو. جالب اينكه حريف كانادايي براي راحت تر كردن اوبامه نماينده پر قدرت دانمارك زكريا آسيدا با تجربه و كهنه كار را حذف كرد.اين اتفاق در شرايطي رقم خورد كه زكريا چند دقيقه پيش نماينده كره را ميان تماشاگران حاضر روي سكوها فرستاده بود.

خلاصه خوش شانسي اوبامه ادامه داشت،چون در دورهاي چهارم و پنجم با دو حريف بي ادعاي ديگر يعني فيرمين زوكو از ساحل عاج و ايوان تراجكوويچ از اسلووني روبرو شد.ايوان 22 ساله كه هيچ سابقا روشني در جغرافياي تكواندو جهان و حتي اروپا نداشت. زوكو هم كه متولد فرانسه بود،با 29 سال سن بزرگترين افتخارش سوم شدن در مسابقات سال 2010 قهرماني آفريقا بود.

و به اين ترتيب اوبامه،سالم و سرحال ،بدون كمترين خستگي برابر سجاد مرداني قرار گرفت كه بعد از مبارزه سنگينش برابر نمايندگاه ايتاليا و كوبا ديگر انرژي لازم را براي مبارزه با حريفي تازه نفس نداشت.تاريخ  ارسال:شنبه 29 تير 1392 - 10:43

کد:2361-1403

 


    امكانات


نماد بازیها
برنامه بازیهاصفحه نخست
تاريخچه تكواندو
اعضا هيئت رئيسه
كميته هاي ستادي
هيئت هاي استاني
قوانين كيوروگي
قوانين پومسه
قوانين هانمادانگ
كيوروگي
پومسه
هانمادانگ
كل اخبار
آرشیو اخبار
اخبار استان ها
گفت و گو
گزارش
یادداشت
نشريه تكواندو
بانوان
سازمان ليگ
تیم های ملی
وزارت ورزش و جوانان
کمیته ملی المپیک
كميته آموزش
كميته داوران
كميته مربيان
كميته فرهنگي
كميته استانها
كميته روابط عمومي
كميته روابط بين الملل
كميته مسابقات
كميته آزمون
كميته توسعه همگانی
كميته قضایی
گزارش تصويري
بازيهاي المپيك
قهرماني جهان
جام جهاني
بازيهاي آسيايي
قهرماني غرب آسيا
باشگاههاي آسيا
بين المللي دهه فجر
پاراتکواندو
بازیهای آسیایی
جام باشگاه های آسیا
نظامیان جهان
مرکز جهانی تکواندو
بانک شهدای تکواندو
تالار مدال آوران
تالار افتخارات
دانشگاه علمی کاربردی
پيوندها
ارسال اخبار
پرسش و پاسخ
تماس باما
اعلام مشكلات سايت
ویدئوهای تکواندو
جستجو
آئين نامه
اطلاعیه و بخشنامه

آدرس: تهران - خيابان شريعتي - خيابان شهيد ميرزاپور (خيابان سهيل سابق) كوچه شهید طاهری - روبروي مجتمع مسكوني سبحان - فدراسيون تكواندو جمهوري اسلامي ايران
شناسه پستي:
1931747674         تلفنخانه :3-22242441    
ساعات كار فدراسيون تكواندو : شنبه الي چهارشنبه : 00: 8 لغايت 16:00      پنج شنبه : تعطیل

© کليه حقوق خبری و تصويری اين سايت متعلق به فدراسيون تكواندو جمهوري اسلامي ايران می باشد. استفاده از مطالب با ذكر منبع آزاد است.

  
 Free Page Rank Tool